29 Temmuz 2010

YEŞİLÇAM'IN ARKA PLANDA KALAN ÜSTATLARI

Yeşilçam'ın jönleri kim diye sorsam, eminim ki Kemal Sunal, Kadir İnanır, Halit Akçatepe, Ayhan Işık, Ediz Hun, Şener Şen, Cüneyt Akın, Kartal Tibet, Erol Taş gibi ustalar ezbere söylenecektir, ama ya arka planda kalan jönler?.. Ustalardan bahsetmek haddime değil, ama Kadir Savun, Hulusi Kentmen ve Reha Yurdakul üstatları unutmadık mı?

Kadir Savun: Erzincan'ın İliç ilçesi Erhami (Leventpınar) köyünde doğan usta bir Türk sinema oyuncusudur. Sinemaya 1940'lı yıllarda başladı. 100'ün üzerinde yapımda rol aldığı Yeşilçam'ın önde gelen karakter oyuncularından birisiydi. Sağlam, gururlu ve güvenilir karakterlerin vazgeçilmez oyuncusuydu.
(15 Ağustos 1926-10 Ekim 1995)Hulusi Kentmen: Deniz astsubayı olarak orduda görev aldı. Emekli olduktan sonra sinema oyunculuğuna başladı. İlk oynadığı film 1940 yılında "Sürtük" oldu. Tatlı-sert ve babacan tarzı ile çoğu filmlerinde baba, komiser, bahçıvan, hakim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi adıyla oynadı. Kentmen, 1942-1988 yılları arasında 500'e yakın filmde rol aldı. Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 82 yaşında 20 Aralık 1993'te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi.Reha Yurdakul: Türk sinemasında aranılan karakter oyuncularından olan Yurdakul, Karanfilli Naciye filminde yönetmenlik, Ana Hasreti, Kanlı Sevda, Kısmetin En Güzeli, Murada Ereceğiz, Ölüm Peşimizde, Yetim Ömer, Yetim Yavrular filmlerinde yapımcılık, Doktor Civanım filminde yapım sorumluluğu, Umudumuz Şaban filminde de senaristlik görevlerini üstlendi.
(Ölüm tarihi: 27 Aralık 1988 )

Hiç yorum yok: