17 Temmuz 2014

SAP ERP ÖĞRENİMİ HAKKINDA

Vakt-i evvelinde "Bilgisayarlı Muhasebe" kursuna gitmiştim. Çok şey öğretileceğini düşünüyordum. LOGO LKS 2 ile ön muhasebe öğretilmişti. Mali tablolar, maliyet muhasebesi gibi alanlara hiç girilmemişti. Sadece cari hesap hareketleri, banka işlemleri, çek, senet vs... ERP dediğin bu muydu?

Yıllar geçti ve SAP adını duydum. Görebildiğim kadarıyla, büyük şirketlerin birçoğu SAP çözümlerini kullanmaktaydı. Hedeflerim varsa, SAP modüllerine en azından aşina olmalıydum. Uygun kurs araştırayım dedim, ama inanılmaz fiyatlar talep ediliyordu kurs görevlileri tarafından. Zaten eğitime katılmak neredeyse cüzdanı kaptırmakla aynı gibi canım ülkemde.

Maddi açıdan uygun ve bana bir şeyler öğretebilecek uzaktan eğitim sitelerini araştırmaya karar verdim. Uzaktan eğitim ve aynı zamanda interaktif olmalıydı. Yani dokümanları indir ve oku şeklinde olmamalıydı. Ve aynı zamanda İngilizce olmalıydı. Böylece com2learn ile tanışmış oldum. Ve SAP FI-CO (Finansal Muhasebe ve Maliyet Muhasebesi) modüllerini satın almış oldum. Zamanla diğer modüller de neden olmasındı ki...

Şu an çalıştığım bankanın BYS'si elbette karışık bir yapı ve SAP da bundan daha karışık olmamalı, ama bilmeniz beklenebilir, yani bilmeniz için size süre verilmeyebilir yarın başka bir kariyer yolu seçtiğinizde. Ve ilgili eğitim sadece okuma üzerine kurulu değil. Siz de örnekler yapmak zorundasınız, yoksa eğitim ilerlemiyor.

Tekrardan geçmişe dönelim... SAP FI CO modülünü aldıktan sonra birtürlü devam ettirememiştim. Geçen ay yetkili kişiye e-posta yolladım ve ödemeyi yapmama rağmen, eğitimi tamamlayamadığımı belirtmiştim. Bir Danimarka şirketinin eğitim hizmeti... Bay Ole Nielsen eğitimi bana tekrardan tanımladı ve başladım. Önce Asset Accounting bölümünden başladım ve dört bölümü bitirmiş oldum. Cidden ayrıntılı bir eğitim ve üniversite yıllarıma tekrardan dönmek zorunda kaldım; zira muhasebe bilgilerimi tazelemek tek başına yeterli olmadığı gibi, kavramların İngilizce'sini de tekrar hatırlamak zorundayım. Muhasebe denetimi zaten çok önemli bir alan. Bu eğitim sayesinde, muhasebe bilgilerim tazelenmiş olacak.Finansal muhasebe, mali tablolar analizi ve maliyet muhasebesi bilgilerimi canlandırmak ve hatta şahlandırmak zorundayım, zira muhtemel iç denetim görevlerinde çok önemli alanlar... Toplamda beş kitaptan oluşan canlandırma planım hazır. İlk kitap için kitapyurdu bana yardımcı oldu: Financial Accounting, Prof Dr Mehmet Sayarı, Gazi Kitabevi...

Velhasıl, SAP eğitimi düşünüyorsanız; tavsiyelerim bunlardan ibaret. Benim için faydalı ve eğitici bir süreç olacağına inanıyorum.

Hiç yorum yok: