6 Temmuz 2014

PROJE YÖNETİMİ HAKKINDA

Uzun bir makale yazmayı düşünmüyorum. Zaten proje yönetim uzmanı da değilim. Sadece en kısa sürede, en az kaynakla "proje yönetimi" konusunda kendimizi nasıl geliştirebiliriz, buna odaklanacağım.

Öncelikle, bakıyorum insanlara, ilgili veya ilgisiz çok sayıda insan PMP olmak için çabalıyor. Dur arkadaş, ülkenin elektrik üretimine katkıda bulunacak büyük bir barajın proje yöneticisi misin? Hayır!.. Olsa olsa, çalıştığın şirkette bir proje takımının içinde olabilirsin. Örnek: Elektrik giderlerinin azaltılması projesi... Elbette kurum içi projelerde görev almak çok kıymetli bir şey, ama bunun için PMP olmaya, bu unvanı alabilmek için yığınla para ve zaman tüketmeye gerek yok. İktisat biliminin temek kaidesi: Kıt kaynaklar...

Peki, proje yönetimi bakkal defteri kullanarak mümkün mü? Evet, projeden fayda elde etme ihtimalini azaltmak istiyorsanız, why not? Demiyorum ki PMP olmayın ve bu konu çok basit! Hayır, herkesin PMP olmasına gerek yok diyorum sadece.

Proje yönetimi nedir, bu konuyu biraz irdelemek gerek. Proje yönetimi ile ilgili çok sayıda eğitim bulabilirsiniz ve bu eğitimlere birkaç bin TL para da verebilirsiniz, ama ben vermem! Ne mi yapıyorum peki? Çalıştığım bankanın bana verdiği imkanla, http://www.myenocta.com/ adresinden "Proje Yönetimi" eğitimini kendime atadım. Sıfır maliyetle, yazılı ve sesli kaynak temin etmiş oldum.

Peki, proje yönetimi için çok pahalı yazılımları satın almaya gerek var mı? En başta demiştim, baraj inşaatı proje yöneticisi değiliz. Online MS Project eğitimi satın aldım 40 TL vererek ve bu eğitimi tamamlamaya çalışıyorum. Zaten MS Project iş bilgisayarımda kurulu. Yani yazılım satın alma derdim de yok. Toplamda 40 TL ile proje yönetimi hakkında ortalama bir düzeyde bilgi sahibi olmayı amaçlıyorum. Bu sayede, çalıştığım veya çalışacağım şirketlerde eğer bir projenin beyin takımı içinde olursam, söyleyecek sözüm olacağına inanıyorum.

Sözün özü: "Asgari maliyetle kişisel gelişim fırsatlarını araştırmak gerek!".

Hiç yorum yok: