15 Kasım 2011

DENETÇİNİN OLMAZSA OLMAZLARI

Ver gazı Mustafa'ya, yazsın gerçekleri... Yazmazsam patlayacağım; çünkü bugün kendime gelemedim. Uykusuz değilim, ama garip bir halsizlik... Teolojik boyutuna girmiyorum, ama 'Denetçi/Kontrolör/Müfettiş' kutsal bir kavram ya... Bugün kutsala dokunmak ve biraz da kendimi iğnelemek istiyorum. Git şubeye, otur masaya ve iste dosyaları... Kutsal 'Denetçi/Kontrolör/Müfettiş' neler mi yazar? Aşağıda örnekleri:
- 'Talimat aslı eksiktir.'
- 'Tediye fişinde imza yok.'
- 'Adres teyit belgesi eksiktir.'
- 'Islak imzalı eş muvafakatnamesi eksiktir.'...
İnsanın kafayı yiyesi geliyor. Üniversite mezunu adamlar imza eksikliği ile, talimat aslı noksanlığıyla uğraşıp durur. Tamam, bahsettiğim geyikten örnekler banka için risk noktalarıdır, ama 'The IIA'ya bakarsanız, iç denetçi çok farklı bir adamdır. 'The IIA' mı? Türkiye için TİDE... Her neyse, beklenen iç denetçi nedir? CIA'sı vardır, CAAT konusunda uzmandır, en azından yüksek lisans yapmıştır, yabancı dil sorunu yoktur vb... Efendim, gocunmayalım, ama Türk bankacılık sistemi nitelikli 'Denetçi/Kontrolör/Müfettiş' sıkıntısına bal gibi sahiptir. Örnek mi? En başta bu adam... Yazık, ama bal gibi de gerçek bundan ibaret... Bu konuyu burada bıraksam iyi olacak, yoksa biz 'üstat'ların foyası açığa çıkacak...

'Denetçi/Kontrolör/Müfettiş' ne mi yapar? Bol bol gezer. Yaklaşık 4 yıllık bir bankacıyım ve göçmen kuş gibiyim. Bu mesleğe yeni başlayacak çömezler, bu yazıyı iyi takip edin! Gittiniz yabancı bir şehre, kimseyi tanımıyorsunuz ve otele yerleştiniz. Buraya kadar normal, ama belli bir süreden sonra fıttırmamanız için pek bir sebep yok. Yabancı bir şehirde, turnede nelere mi ihtiyaç duyacaksınız? Aşağıda:
1- İyisinden su ısıtıcısı... Aldığınız harcırahı çay ve kahveye vermek istemiyorsanız, sakın ha dalga geçmeyin. Otelde, akşam çay, kahve veya ada çayı içmeden nasıl duracağınızı sanıyorsunuz? İyisinden bir su ısıtıcısı mutlaka bavulunuzda olmalı. Benim su ısıtıcısının resmi aşağıda bulunmakta.2- Fincan, çay kaşığı ve küp şeker
3- Kahve, poşet çay ve diğer poşet bitki çayları
4- Kişisel bilgisayar... Kurum bilgisayarı (laptop) hiçbir işe yaramaz; çünkü saçma sapan güvenlik yazılımlarıyla doldurulmuştur. Kurum bilgisayarında ne film seyredebilisiniz, ne de internet kullanabilirsiniz. O güvenlik yazılımları var ya... Tarihle, sanatla vb ilgili web sitelerini bile 'adult category' sanıp açmaz.
5- Şemsiye... Kaldğınız otel ve şube arası mesafe fazlaysa, her zaman şube müdürünün sizi otele bırakacağını mı sanıyorsunuz?
6- Taşınabilir hard disk... Muhahhak sevdiğiniz dizileri, filmleri, resimleri vb yanınızda taşımalısınız.
7- Yeşil tükenmez kalem:) Şaka... İhtiyaç durumunda kullanılabilir, ama hasta ruhlu olduğunuzu düşündürecek kadar kullanmayın.
8- En önemli şey: 'ÜSTAT'... Yanınızda muhakkak 1 adet ÜSTAT bulundurun:) Canınız fırça yemek isteyebilir veya hangi yemeği yiyeceğinize karar veremezsiniz vb... Böyle durumlarda 'ÜSTAT' her derde devadır:)
9- Digital fotograf makinesi... Muhakkak yanınızda bulundurun.
10- Masa lambası... Bütün otel odaları loştur ve insanın uykusunu getirir. Muhakkak bavulunuzda masa lambası taşıyın.
11- Bir çift terlik... Otellerin beyaz, kumaştan yapılan ve ıslandığı vakit ayaklarınıza sakız gibi yapışan terliklerine muhtaç mı olmak istiyorsunuz?

Yarı şaka, yarı ciddi... Bu yazı daha devam eder, ama ölçüyü kaçırmamak gerek. Kutsal banka denetçileri, kontrolörleri veya müfettişleri hep yollarda, turnelerde... Vesselam.

Hiç yorum yok: